top of page
O čvorovima

Čvorovi:

Čvorove poznajemo od davnih vremena, čvorovi se koriste u svakodnevnom životu, a da mi to jedva i primjetimo, od osiguranja tereta, ručnih tkanja, vezivanja brodova i brodica i još na puno načina, razumljivo neču ovdje izvoditi dizertaciju na temu čvorova, govoriti ču o čvorovima koji se koriste u: planinarenju, penjanju,  speleologiji zašto, jednostavno jer je to tema o kojoj stalno treba pisati i govoriti,a  pitaćete i zašto, opet jednostavan odgovor, čvor vas može spasiti u planini.

Čemu čvorovi:

 

kad odlazimo među stjene ili nekamo po snijegu i ledu, nikada se ne ide sam iz razloga jer se izlažemo opasnosti od stradavanja, ono što nam daje veću sigurnost kada smo u grupi je to da se možemo osloniti jedni na druge, jer nosimo penjački štrik i zamke koje nam daju sigurnost, ako znamo pravilno primjeniti.



Dobar i siguran čvor:

 

​​- mora biti jednostavan i jednostavan za zapamtiti

- mora se dati brzo izraditi

- mora biti siguran i podnositi veliko opterećenje

- ne smije se zaglaviti i zatezati

- mora se dati lagano razvezati makar su štrik ili zamka mokri



Zbog naše sigurnosti trebamo:

 

- stalno vježbati čvorove

- vježbajmo izradu čvorova  ljevom i desnom rukom

- zavisno o situaciji moramo znati sa sigurnošču koji čemo čvor upotrjebiti

- po izradi čvora uvijek moramo znati kako i koje čemo osiguranje primjeniti

- u izradi čvora nesmijemo biti površni (dobar čvor-dug život)

-provjeriti čvor kod manje iskusnih dali je dobro napravljen



Razlika u primjeni:

 

Čvorovi se izrađuju od štrikova debljine 9 - 12 milimetara, ili od pomočnih (zamki) od 4-9 milimetara.



Zamka ili omča:

 

je najjednostavniji oblik čvora, a zapravo je i dio veze u izradi nekih čvorova koji se koriste u alpinizmu, sastoji se od zatvorenog polučvora i poluzamke koja prolazi kroz polučvor. Omča ima svojstvo da se čvrsto zategne, a primjenjuje se kod manje važnih pomočnih zahvata, npr.,za izradu-pletenje pomočnih vrpci



Bulinov ili mrtvi čvor:

 

izrađuje se na kraju štrika, nekada su se penjači penjali s njim navezani oko struka, ali se to više ne radi, ali se koristi za neke druge pomoćne namjene. Na kraju sa ostatkom od oko 15 centimetara izrađuje se sigurnosni čvor na dva moguča naćina, za neke druge namjene postoji i dvostruki čvor.



Sigurnosni čvor:

 

zrađuje se od kraja štrika kao završni, sigurnosni završetak iza nekog glavnog čvora, ako je kraj štrika predugačak, čvor se ponovi.

​​Ojačani sigurnosni čvor:

 

koristi se za napinjanje štrika, za pričvrščivanje pomočnih vrpci na grane i slićno, na kraju se može izraditi sigurnosni čvor.



​Lađarski čvor:​

 

primjenjuje se za samoosiguranje za čvrste točke, za improvizaciju transportnih sredstava i sl. Omogučava podešavanje štrika, za izradu čvora u klin primjenjuje se postupak upetljavanja



​Polulađarski čvor:​

 

primjenjuje se prilikom osiguranja partnera, moguče ga je izraditi u ljevoj i desnoj varijanti.



Vodički čvor:​

 

moguče ga je izraditi na više djelova štrika, na početku, na kraju, na sredini, služi nam za navezivanje na štrik, za osiguravanje itd.Postupak izrade osmice za povezivanje penjačkog pojasa zasniva se na upletanju, postupkom upletanja izrađuje se osmica i za povezivanje štrikova.

​

Dvostruki vodički čvor:​

 

primjenjuje se za izradu sjedalica kod spuštanja pomoču užeta ili kao improvizirana sjedalica prilikom spašavanja.



Produžavajuči čvor:​

 

primjenjuje se za povezivanje dva kraja štrika, posebno za produžavanje dva različito debela štrika, varijanta sa upletanjem, upotrebljava se za vezanje štrika na penjački pojas.



Kravatni čvor:​

 

primjenjuje se za povezivanje gurtni koje se upotrebljavaju za veča opterećenja, postupak izrade je uplitanjem, pa se može izraditi na ušici klina.



Prusikov čvor:​

 

izrađuje se sa jednako debelim štrikovima (zamka 4-6 milimetara), primjenjuje se kada je štrik gladak, mokar ili zaleđen, kada je čvor opterečen presavine štrik i čvor ne kliže, prusikov i modificirani prusikov čvor prikladan je također i za blatna užeta.



Pletenica:​

 

predstavlja vez koji je namjenjen pričvršćivanju palog penjača, prilčno je pouzdana i jednostavna i lako se rasplete, koristi se za produživanje štrika, dok je jedna strana štrika opterečena, druga je slobodna i sa njome se može izvesti planirani postupak.



Omča za karabiner:​

 

koristi se kao klizni čvor na glavnom štriku i djeluje kao prusikov čvor, jednosmjerno opterečuje, primjenjuje se kod samospašavanja i spašavanja palog penjača.

​

Karabinerska kočnica:​

 

izrađuje se uz pomoć karabinera i štrika, karabiner mora imati maticu. Pokretanjem neopterečenog kraja štrika, vrši se spuštanje ili kočenje, izrađuje se sa jednim ili dva štrika, za veča opterečenja izrađuje se karabinerska kočnica sa dva karabinera.



Provizorni čvor:

 

primjenjuje se kada se želi karabinerska kočnica fiksirati, izrađuje se od neopterečenog kraja užeta, na kraju se napravi sigurnosni čvor



Garda čvor:​

 

izrađuje se od dva jednaka karabinera   štrika, umjesto omče za karabiner i uzaone omče koristi se za izradu dvostrukog kolorurnika za podizanje palog penjača. garda čvor stvara manje trenje i nema mrtvog hoda, primjena zahtjeva dobro sidrište 

bottom of page