
Planinarski kutak
Kineziologija
Predgovor:
Svi mi volimo planinariti ili se penjati, odnosno baviti se nekim drugim Športom, ali svi zaboravljamo da moramo prije toga biti u dobrom psiho fizićkom stanju kako nam se nebi prilikom bavljenja gore navedenim aktivnostima desila nezgoda ( povreda), što u krajnjem slučaju povlači za sobom spašavanje i boravak u bolnici, a u najtežem slučaju naš odlazak u visine, zato stalno moramo vježbati, a o tome nam govori Kineziologija.
Osnovne motoričke i specijalistićke osobnosti:
Osnovne motorićke i specijalistićke motorićke aktivnosti sustavni su dio priprema. Provodi se organiziranim i namjenskim aktivnostima koje motorićkim sposobnostima i psihomotorićkom prilagodljivošću rezultiraju uspješnom i kvalitetnom izvedbom složenih zadaća što je pretpostavka za planinare, penjače, speleologe, alpiniste i ostale koji provode višednevni boravak u planini.
Zadaće vezane uz pripreme :
iz kineziologije imaju svrhu razvijanja, usavršavanja i održavanje na željenoj razini temeljnih motorićkih sposobnosti ( snaga, brzina, izdržljivost, koordinacija), te stjecanje znanja i vještina potrebnih za izvedbu određenih zadaća( elementi skijanja, planinarstva, speleologije, alpinizma i.t.d.te taktićkog kretanja u savladavanja prostora i prepreka). Istodobno se teži razvijanju opće kineziološke kulture i zadovoljavanju psihomotorićkih potreba u složenim oblicima kretanja.
Kod motorićkih priprema:
potrebno je posvetiti pozornost aktivnostima koje utječu na jaćanje kolektivne svjesti. Izrazite individualce valja izdvojiti i upućivati na specijalistićke sadržaje u društvu ( alpinizam, speleologija, penjanje, turno skijanjei natjecanja). Potrebno je utjecati na stvaranje svjesti o pripadnosti i o nužnoj identifikaciji sa sredinom zadovoljavajući sve osobenosti u skupini.
Snaga:
je složena motorička sposobnost koja sudjeluje u motorićkim zadacima pri savladavanju razlićitih oblika otpora u izvedbi određene zadaće.
Explozivna snaga:
Sposobnost aktiviranja što većeg broja mišićnih stanica u što kračoj jedinici vremena.
Repetitivna snaga:
Sposobnost dugotrajnog ponavljanja određenog pokreta ili aktivnosti: Temelji se na izmjeničnu istezanju i opuštanju u aktivnostima koje traju dulje.
Statićna snaga:
Sposobnost dugotrajna izmjenićnog rada mišića:
Brzina:
Je sposobnost da u određenom vremenu učinimo veliki broj pokreta, ili da se jedan pokret izvede u što kraćem intervalu.
A-brzina kretanja
B-brzina pokreta
C-brzina reakcije
Vježbe za razvijanje snage:
A-viježbe s kojima se savladava vlastita težina tijela
B-viježbe sa suvježbačem
C-viježbe sa spravama
U metodici priprema radi razvijanja snage nameće se:
A-savladavanje submaksimalnih opterećenja s maksimalnim brojem
pokreta.
B-maksimalno povećanje vanjskih otpora.
C-savladavanje otpora maksimalnom brzinom.
Spretnost:
Je sposobnost za izvedbu složenih zadataka u promjenjivim okolnostima koje straže brzi pregled stanja, trenutačnu odluku i njezinu provedbu bez odluke.
Fleksibilnost:
Je sposobnost izvođenja svih pokreta s velikom amplitudom, uglavnom ovisi o nekim značajkama zglobnog sustava te elastičnošću ligamenata i mišića.
Viježbe su:
A-aktivne
B-pasivne
Izdržljivost:
je psihomotorićka sposobnost pojedinca potrebna za dugotrajno izvođenje zadaća bez smanjenja učinkovitosti, čime se smanjuje umor I brzo uspostavlja visoka razina dijelatne spremnosti.