top of page
Lisica

 

 

Stanište:

 

 

Lisice žive na čitavom našem podrušju, možemo je vidjeti po šumama, livadama, pa do rubnih dijelova mjesta ili gradova, a zna se desiti da ih sretnemo čak i u gradu, što je rijeđe. Lisice se mogu pripitomiti, ali opet moramo znati da je to divlja životinja i da moramo paziti, nije čest slučaj da mlade lisice dođu do kuće i žive u skladnoj simbiozi s mačkama ili psima, ( n.p.r u Tuku kod planinarskog doma, Gorski kotar). Kod lisice moramo paziti i na bjesnoću koja može preći na čovijeka.

 

 

Prehrana:

 

 

Lisica jede sve što može dohvatiti i nije izbirljiva jedu najviše: male sisavce, lešine, voće, kukce. Ako ulovi divlje preživače ili ovce onda se obićno radi o bolesnim, slabim ili vrlo mladim jedinkama

 

 

Ugrizne rane:

 

 

Lisica svoje žrtve grize za bokove I trbuh. Kada je obori na tlo ubija je ugrizima za vrat ili potiljak. Ugrizi šiljastih kutnjaka lisice ostavljaju mnogo šiljastih malih i dubokih rupa, ozljede izgledaju kao pogodak saćmom. Lisica pri hvatanju prvo rastrga trbuh I pojede unutarnje organe. Ona razdvaja pojedine dijelove tijela, osobito glavu, pa ih onda razvuče

 

 
 
Tragovi:

 

 

Lisice ne mogu kao ni vukovi i psi uvući panđe, ali im njihova mala težina i nevjerojatna pokretljivost dozvoljavaju da se unatoć svemu dobro penju, pa su pojedinačni otisci šapa manji, ali i razmak koraka je uočljivo manji nego kod risa.

 

 

Izmet:

 

 

Lisićiji izmet je debljine 1,5-2,5 cm oblika kobasice sa šiljkom. Lisice rado svoj izmet ostavljaju na povišenim mjesti ma. Izmet je po svom sastavu vrlo razlićit. Često se sastoji od dlake malih sisavaca, dlake večih životinja koje je konzumirala kao: lešine, oklopa kukaca i smeća. Lisićiji izmet ima karakte ristićan jak smrad. Oprez.: lisićiji izmet može sadržavati jaja lisićije trakavice koja mogu izazvati invaziju!

 

 

bottom of page