top of page

Parkovi prirode u Hrvatskoj

Park prirode je prostrano prirodno ili dijelom kultivirano područje kopna i/ili mora s ekološkim obilježjima međunarodne i nacionalne važnosti, s naglašenim krajobraznim, odgojno-obrazovnim, kulturno-povijesnim i turističko-rekreacijskim vrijednostima.

D03

1.Park prirode Biokovo

Na stranicama Park prirode Biokovo možete saznati više o prirodnoj i kulturnoj baštini Biokova, radu Javne ustanove, te mogućnostima posjećivanja Parka. Ove stranice namijenjene su upravo Vama kako bi se bolje upoznali sa Biokovom, planinom koja izranja iz mora pružajući sa svojih vrhova i vidikova ca nezaboravne panoramske poglede na Makarsku rivijeru i Zabiokovlje. Osim po svome položaju, Biokovo je jedin stveno i zbog svoje geomorfologije, te biološke raznoliko sti, što su bili glavni razlozi proglašenja planine Biokovo parkom prirode 1981. godine.



2.Park prirode Kopački rit

Park prirode Kopački rit nalazi se na krajnjem sjeveroisto čnom dijelu Republike Hrvatske, odnosno dio je širega geografskog područja istočne Hrvatske. To je ravni čarski dio geografske cjeline Baranje, u sastavu Osječko-baranjske županije, pretežito nizinskog područja između rijeka Drave i Dunava te državne granice s Republikom Mađarskom. Prostire sjeverno od rijeke Drave od ušća Drave u Dunav te uzvodno Dunavom na njegovoj lijevoj i desnoj obali do neka dašnjeg pristaništa Kazuk. Istočna granica Parka prirode utvrđena je Državnom granicom prema Republici Srbiji.

Nature park Kopacki rit, Wikipedija EN

3.Park prirode Lastovsko otočje

 

Park prirode Lastovsko otočje 29. rujna 2006. Sabor Republike Hrvatske usvojio je Zakon o proglašenju Parka prirode Lastovsko otočje i time obvezao Republiku Hrvatsku i njene građane da se na poseban način skrbe o ovom području.

Time je obitelj hrvatskih parkova prirode uvećana za još jedan biser; Lastovsko otočje koje se  prostire 195,83 km2.

4.Park prirode Lonjsko polje​​​​​​​​

Park prirode Lonjsko polje Kao močvarno područeje ubraja se među najugroženijia staništa na svijetu. To je najveće zaštićeno močvarno područje ne samo u Hrvat skoj vća u cijelom Dunavskom porječju. Uvršten je u tzv. Ramsarski popis močvara koje su od međunarodnog značaja, osobito kao prebiva lište ptica močvarica. Prema kriterijima direktive o pticama Europske unije, to područje pripada važnim područjima za ptice (Important Bird Areas - IBA). Sačinjavaju ga uglavnom tri polja: 

5.Park prirode Medvednica

Park prirode Medvednica prezentirala je «Šumsku stazu Bliznec» na konferenciji «Zaštićena područja Europskih planina – mjesto života i razmjene» u Francuskoj, u mjestu Chambery (13. - 17. 11. 2002.), održanoj povodom međunarodne godine planina. U tu svrhu izrađen je i plakat naziva: «Prva hrvatska staza za invalide u Parku prirode Medvednica». Članak objavljen u Šumarskom listu 1-2 , 127: 51-60 (N. Farkaš-Topolnik, H. Krauthacker, N. Trenc).

6.Park prirode Papuk

Park prirode Papuk kao i Jankovačkih jezera veže se za ime grofa Josipa Jankovića, vlasnika tada brojnih posjeda od Voćina do Virovitice. Taj zaljubljenik u prirodu dolazi sredinom 19. stoljeća na svoj posjed odlučivši svoje zrele godine provesti uređujući jednu lijepu dolinu blizu vrha Papuka.

7.Park prirode Telašćica

Park prirode Telašćica I uvala Telašćica smještena je u središnjem dijelu istočne obale Jadranskog mora, u jugoistočnom dijelu otoka Dugi otok. Zahvaljujući svojoj iznimnoj ljepoti, bogatstvu i značaju, ova uvala, okružena s 13 otoka i otočića, a sadrži i šest otočića unutar uvale, proglašena je Parkom prirode 1988. Status zaštićenog područja dobila je još 1980. zahvaljujući svojem iznimno vrijednom biljnom i životinjskom svijetu, geološkim i geomorfološkim fenomenima, vrijednim zajednicama morskog dna te zanimljivom arheološkom nasljeđu.

8.Park prirode Učka

Park prirode Učka   obuhvaća istoimenu planinu i dio područja Ćićarije, a smješten je uz obalu sjevernog Jadrana na jednoj od najsjevernijih točaka Mediterana, te veže Istru i kontinentalni dio Hrvatske.

Vrijednosti zbog kojih je Učka proglašena parkom prirode poznate su već odavno, a leže u njenom reljefu i neposrednoj blizini mora, što je uvjetovalo razvoju specifične klime te bujne šumske vegetacije. Tome valja dodati bogata livadna i druga antropogena staništa na kojima nalazimo brojne endemske, ugrožene i zaštićene biljne i životinjske vrste.

9.Park prirode Velebit

Park prirode Velebit kako nam kazuju geografski, orografski i drugi izvori, brdski masiv Velebita, jedan od najznatnijih u užem dinarskom području, proteže se, u dužinu otprilike 145 km, od Vratnika nad Senjom na sjeverozapadu do okuke Zrmanje na jugoistoku. Od obalnog pojasa do kopnenog podnožja u Lici, u prosjeku je širok 14 km, ali od mjesta do mjesta širina varira, od najviše 30 km u sjevernom do najmanje 10 km u njegovom južnom dijelu. Na površini približno 2 270 km2 razasut je splet bezbrojnih krševitih grebena i ponikva, kukova, gorskih hrptova, dolina i pretplaninskih vrhova

10.Park prirode Vransko jezero

Park prirode Vransko jezero nalazi se između dva poviješću bogata grada Šibenika i Zadra ukazat će vam se prirodni fenomen blizine dva jednako lijepa, a opet, toliko različita plavetnila. S jedne strane razvedena jadranska obala, poznata po svojoj primamljivoj ljepoti i čistoći, a sa druge, najveće prirodno jezero u Hrvatskoj.

11.Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje

Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje 28.svibnja 1999. Odlukom Hrvatskog sabora proglašeno je zaštićenom prirodnom vrijednošću: Parkom prirode. Park prirode je prostrano prirodno ili dijelom kultivirano područje kopna i/ili mora s ekološkim obilježjima međunarodne i nacionalne važnosti, s naglašenim krajobraznim, odgojno - obrazovnim, kulturno-povijesnim i turističko-rekreacijskim vrijednostima.

bottom of page